Zpracování podrážkou - zašlápnutí

22.11.2011 15:57

Míčová technika, jak se také jinak říká, je základním předpokladem fotbalového úspěchu. Nejste-li dobrými techniky, nemůžete doufat, že dosáhnete více než průměrného úspěchu.

Letící míč můžete ztlumit /zpracovat/ několika způsoby. Základní způsob je stopnutí míče. Jedno z nejpoužívanějších stopnutí je stopnutí podrážkou neboli chodidlem. Naučit se zachytit míč chodidlem, tj. pod kopačkou vyžaduje hodně trpělivostia cvičení, ale vám to nebude tak dlouho trvat, budete-li se řídit mými radami:

Začněte cvičit spolu s kamarádem, který má do cvičení chuť zrovna jako vy. Střídavě si míč hažte jeden druhému do výšky proti sobě a stopujte míč následujícím způsobem. Když hozený míč začíná padat směrem k vám, zvedněte chodidlo o trochu výš než je průměr míče /toto si odměřte před začátkem cvičneí/. Jakmile se pak míč dotkne země, spusťtě lehce chodidlo dolů a míč máte ztlumen. Mnozí chlapci a také někteří starší hráči dělají obyčejně tu chybu, že nohu na míš spustí příliš těžkopádně. To je špatné, protože takovým zásahem míč ještě více odskočí namísto toho, aby jste jej ztlumili a udrželi míč pod chodidlem. Tělo musí být při “stopování” dokonale v rovnováze, ostatně jako při všech fotbalových zásazích. V okamžiku kdy se podrážka dotkne míče, musí být koleno nohy přímo nad míčem a tělo lehce pokrčeno tak, že hlava, koleno a chodidlo jsou v jedné přímce v okamžiku, kdy se míč octne pod chodidlem.

Házejte míč jeden druhému, neprve nízko nad zemí a pak postupně zvětšujte výšku. Jestliže míč dopadá příliš od vás, nebo stranou od vás, nechte jej být a nesnažte se míč za každou cenu stopnout. Nepřeceňujte sami sebe. Nestojí za to riskovat přepjetí při tréninku.

Jestli se vám zdá toto cvičení stopingu nudné, soutěžte s kamarádem, kde stopne více míčů. Bude vás to víc bavit. Cvičit můžete taky sami, že si budete míč házet na stěnu a odražený míč pak stopovat. Nezapomeňte ale cvičit stipy oběma nohama. Vidíte, že i nejlepší z vás poznají, že jedna noha noha vyžaduje mnohem víc cvičení než druhá, aby dosáhla výkonnosti druhé nohy. Fotbalisté, kteří hrají oběma nohama prvotřídně, mají velkou výhodu oproti hráčům, kteří hrají jen jednou nohou. Mnozí hráči, kteří mohli dosáhnout vysoké třídy ustrnuli ve svém vývoji proto, že se v mládí nenaučili hrát oběma nohama.

Pokud jde o použití stopingu ve skutečném zápase na hřišti, pak jej můžete použít jen tehdy, když je na hřišti volněji a máte kolem sebe prostor nestítěný protihráči a také máte dost času podívat se nahoru i kolem sebe dříve, než provedete stopnutí.