Trénink

12.05.2010 15:43

 

1. Mnoho zbytečných nepříjemností vychází z nedostatečného rozcvičení a jsou jimi především natažené či v horším případě natržené svaly dolních končetin, kterým lze pomocí dobře provedeného strečinku úspěšně předcházet. Strečink je účinné provozovat i kvůli značnému zkracování těchto svalů.

2. Je nanejvýš vhodné zařadit strečink i na konec tréninku, bohužel stává se to málokdy. K méně ovlivnitelným zdravotním problémům patří poranění kloubů. Největším kamenem úrazu jsou kotníky a kolena. Do rozcvičky by se mělo zařadit rozhýbání těchto partií, což se většinou děje při rozběhání. Jako vhodná prevence nebo rehabilitace po poraněních kolena se doporučuje jízda na kole či rotopedu.

3. Kromě rozběhání s doprovodnými prvky, strečinku dolních končetin patří do fotbalové rozcvičky také rozhýbání zbylých částí těla, svalstva trupu a horních končetin. Nesmí se zapomenou ani na šíjové svalstvo, které je zapojováno nejen při hře hlavou.

4. Velmi důležitou součástí fotbalového tréninku je posilování. Mimo samozřejmého posilování svalů dolních končetin je velmi důležité také posilování horních partií těla, které se uplatní jak při osobních soubojích, kterých je v kopané požehnaně, tak při pohybu vůbec. Toto posilování je zařazováno především do zimní přípravy.