Přízemní kop

22.11.2011 15:38

Nyní přistupme k odhalení tajemství kopu stojícího míče. Někteří hráči řeknou, to přece nic není. Opravdu na tom není nic světoborného a dokonce někteří hráči dokáží kopnout míč správně svým instinktem, aniž by znali teorii kopu. Mnoho hráčů si ale počíná při kopu míče nesprávně.

Nejprve vám řeknu jednu velkou zásadu při kopu míče a to, že sílu a razanci dává míči právě noha která nekope. Všimněte si této skutečnosti. Nespočívá-li váha těla pevně na noze, která nekope, pak kop vůbec nemůžete provést.

Uvědomíte-li si úlohu nohy, která do míče nekope, jste u kořene věci a snadno se technice kopu nehybného míče naučíte. Když kopete například pravou nohou, nesnažte se kopnout dříve, dokud nárt levé nohy není na úrovni míče. Dokud není tak daleko vpředu jako míč. Řiďte svůj rozběh na míč tak, aby se kopájící noha dostala vedle míče /aby vám vyšel krok/ a pak provedete kop mocným švihem volné nohy. Kopající noha musí být uprostřed oblouku v okamžiku, když míč zasáhne.

Cvičte tento kop nejprve tak, že si položíte na zem kousek papíru, který vám představuje střed míče. Ustupujte od něj dozadu několik metrů a pak se pomalu přibližte k výchozímu místu. Zastavte levou nohu vedle papíru a veďte pravou nohu pomalu vpřed. Namísto abyste provedli úplný kop, zastavte pohyb nohy v okamžiku, kdy chodidlo přijde do styku s papírem. Poloha těla musí být právě taková, jak jsme si o ní povídali při stopnutí míče podrážkou. Při kopu pravou nohou musí být levá noha vedle míče a naopak.

V této chvíly by bylo možné vést přímku od brady přes koleno k nártu. Tato pozice by nebyla možná, kdyby pevná noha/ta která nekope/ byla příliš vzadu nebo naopak před míčem. Když se učíte tento kop nezávoďte s těmi, kteří kopou míč největší silou. Tak jako vevšech sportech délku kopu a rychlost získáte přesným a v pravou chvíly provedeným a promyšleným švihem. Z hrubé síly nevyplyne nic jiného než divoká nepřesnost anebo si srazíte palec. Síla kopu totiž přijde sama, jakmile budete ovládat